{'accessibility_content'|translate} | {'accessibility_menu'|translate}

Skupina SUDOP stála u zrodu platformy Národní Centrum Stavebnictví 4.0

Zpět

České stavebnictví učinilo začátkem roku další krok na své cestě do 21. století. Je jím založení Národního centra stavebnictví 4.0 (NCS 40), ke kterému došlo 18. ledna. Mezi zakládající členy a hlavní partnery platformy, která navazuje na úspěch projektu ČVUT „Národní centrum průmyslu 4.0“ je i skupina SUDOP.

NCS 40 je platforma, která propojuje přední inovátory z řad univerzit, soukromých firem nebo státních institucí. Společným cílem jejích členů je realizovat vize průmyslu 4.0 v oblasti stavebnictví v České republice. Jinými slovy zavést do každodenní praxe synergii mezi digitalizací, automatizací a ekologicky udržitelným chováním. Jedná se o zcela nový způsob myšlení, plánování, realizace i údržby staveb během celého životního cyklu.

„Zatímco ve strojírenství je digitalizace již řadu let naprostým standardem, stavebnictví v řadě oblastí zaspalo. Proto jsem za tuto iniciativu velmi rád. Věřím, že platforma NCS 40 pomůže náš obor posunout konečně tam, kam patří – tedy do 21. století,“ říká Pavel Havlíček, generální ředitel SUDOP Group.

Skupina SUDOP se digitalizaci stavebnictví věnuje systematicky už řadu let. Je například lídrem v oblasti vzdělávání ve využití metody BIM, která umožňuje digitalizovat celý životní cyklus stavby a díky tomu přinést do realizace a údržby velkých staveb výrazné úspory. Pro tyto účely vybudovala největší školicí centrum v Česku, jímž za dobu fungování prošly stovky odborníků jak ze soukromé, tak i státní sféry.

Ve vrcholném orgánu Národního centra stavebnictví 4.0 bude SUDOP Group zastupovat Alan Ilczyszyn, předseda představenstva obchodně-investiční platformy SITCO. Ta je členem rodiny SUDOP od listopadu roku 2021. „Věřím, že NCS 40 bude brzy vnímané jako platforma, která pomohla akcelerovat změny v českém stavebním průmyslu a která českým společnostem ukázala cestu, jak uchopit výzvy, které s sebou přechod na Stavebnictví 4.0 přináší. Naším cílem by mělo být, aby široká veřejnost vnímala stavebnictví jako progresivní obor, který naplno využívá současné moderní technologie. Právě Stavebnictví 4.0 může k oboru přitáhnout novou generaci odborníků, pro kterou je inovativnost oboru jednou z důležitých věcí při volbě svého budoucího povolání,“ říká Alan Ilczyszyn.

Cílem platformy NCS 40 tak směřují i do sféry vývoje a výzkumu, definování relevantních studijních oborů nebo spoluvytváření národní politiky pro průmyslovou digitalizaci ve stavebnictví.

Přečíst další článek