{'accessibility_content'|translate} | {'accessibility_menu'|translate}

Z pražského Smíchova do Berouna za 12 minut. Dokumentaci pro železniční tunel připraví SUDOP

Zpět

Novostavba železniční trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem má zhotovitele na aktualizaci dokumentace pro územní řízení. Správa železnic vybrala za vítěze veřejné zakázky společnost SUDOP Praha, součást SUDOP Group. Nová dvojkolejná trať na uvedené trase je jedním z nejrozsáhlejších chystaných dopravních projektů v České republice, prvotní přípravy začaly již v roce 2002. Hlavním přínosem má být zkrácení jízdní doby na zhruba 12 minut a zkvalitnění regionálního spojení mezi Prahou a Berounem a celou jihozápadní částí Středočeského kraje. Trať má být uvedena do provozu v roce 2026.

Správa železnic vybrala zhotovitele aktualizace dokumentace pro územní řízení novostavby trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem, vedené z velké části v tunelu. Společnost SUDOP nabídla cenu 90,3 milionu korun, předpokládaná hodnota zakázky byla 119,9 milionu korun. Ražba téměř 25 kilometrů dlouhého tunelu bude prováděna až 150 metrů pod zemí. Nová dvojkolejná trať má být hotová v roce 2036.
Trať začne na upraveném výjezdu ze stanice Praha-Smíchov. V oblasti Barrandova se koleje zanoří do 24,7 kilometru dlouhého tunelu a vyústí v Berouně na novou mostní estakádu přes údolí Berounky. Na pražské straně bude vybudována odbočka na Branický most ve směru na Prahu-Krč. Nový tunel bude navržený na maximální rychlost dvě stě kilometrů za hodinu.
Odlehčení pro současnou trať
Novostavba trati Praha-Smíchov – Beroun je prioritní dopravní stavbou Správy železnic a jedním z nejrozsáhlejších připravovaných dopravních projektů v České republice. Jejím cílem je vybudovat zcela nový dvoukolejný úsek 3. tranzitního koridoru, který přímo propojí stanice Praha-Smíchov a Beroun a odlehčí tak stávající trati podél Berounky pro příměstské spoje a zrychlí a zatraktivní osobní i nákladní vlakovou dopravu ze směru Beroun, Plzeň, Norimberk/Mnichov.
K hlavním přínosům nové trati patří zkrácení jízdní doby vlaků v úseku Praha-Smíchov – Beroun na zhruba dvanáct minut, zrychlení a zkvalitnění regionálního spojení mezi Prahou a Berounem a také celou jihozápadní částí Středočeského kraje.
Odlehčení současné přetížené železnice podél Berounky od dálkové osobní a nákladní dopravy zde umožní zvýšit frekvenci příměstských vlaků.

Více zde

Přečíst další článek