{'accessibility_content'|translate} | {'accessibility_menu'|translate}

Digitalizace stavebnictví: Informační technologie čeští stavaři příliš nevyužívají, chybí kvalifikovaní pracovníci

Zpět

V diskuzi o budoucnosti stavebnictví v ČR pořádané Hospodářskými novinami se objevil také Roman Voráč, ředitel technického rozvoje ve skupině SUDOP.

Z pohledu používání informačních technologií není české stavebnictví v příliš dobrém stavu. "Technologie samozřejmě používáme, ale jejich využití je na základní úrovni. Když chceme nakreslit čáru, zadáme bod A a bod B. Obdobně přistupujeme k modelování těles i k práci s daty. Počítače toho ale dokážou mnohem více," uvedl jednoduchý příklad Patrik Minks, manažer Autodesku zodpovědný za klíčové zákazníky. Skutečně komplexní nasazení moderních technologií podle něj v oboru zatím chybí. "Za posledních 20 let jsme se od kreslení čar a ploch posunuli k vytváření 3D modelů objektů. Zatím ale nevyužíváme všech možností, které takový model a data, jež k němu můžeme připojit, nabízejí. Navíc i ten model vytváříme manuálně, namísto abychom využívali postupů a algoritmů, které model vytvoří automaticky na základě určitých okrajových podmínek," dodává Minks.

Na tom, že je digitalizace českého stavebnictví teprve na začátku, se s Minksem shodují i Roman Voráč, ředitel technického rozvoje ve skupině Sudop, a Ivo Vrbka, výrobně-technický ředitel Metrostavu. Společně diskutovali o budoucnosti stavebnictví v debatě pořádané mediálním domem Economia.

Více zde

Přečíst další článek