Uplynulo pár let a dnes už můžeme říct, že se podařilo právě takový společný jazyk pro české stavebnictví vytvořit. Tímto „esperantem“ je Standard negrafických informací modelu neboli SNIM. Jeho prostřednictvím se mohou společně „domluvit“ všichni, kdo využívají digitální model u pozemních, dopravních i technických staveb. SNIM původně vyvinula Odborná rada pro BIM (czBIM), ale v posledním roce probíhala intenzivní spolupráce s Asociací pro rozvoj infrastruktury (ARI) na dopracování části dopravní infrastruktury a souvisejících profesí.

czBIM a jeho členové vyvíjejí datový standard pro pozemní stavby již několik let. Jeho jednotlivé verze byly úspěšně použity v celé řadě projektů. Vývoj takového standardu je časově, personálně i finančně náročný, proto jsem rád, že se povedlo ve spolupráci s ARI nejenom doplnit o část dopravní infrastruktury, ale celkově posunout do nové kvalitativní úrovně,“ říká Petr Matyáš, předseda představenstva czBIM.

Položili jsme tak základ pro první společný standard informačního modelu českého stavebnictví. SNIM vyšel ze standardu, který zveřejnil Státní fond dopravní infrastruktury, ale zohlednil potřeby použití digitálních modelů a technologií v praxi,“ říká Tomáš Janeba, prezident ARI.

Pokud jste v digitalizaci stavebnictví jako doma…

Více zde

Přečíst další článek